Relacja ze sztuki teatralnej Stanisława Janke- Roczëzna


Już tradycją się stało, że przed świętami Bożego Narodzenia w Lipuszu, wystawiana jest sztuka przez Amatorski Teatr Kaszubski przy Oddziale ZKP w Chojnicach. 15 grudnia 2013r. mieszkańcy gminy Lipusz obejrzeli wystąpienie tego teatru w sztuce pt "Roczëzna". Jest to szóste wystąpienie tej grupy w Lipuszu na zaproszenie Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu
i Rekreacji oraz Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego Oddział w Lipuszu

Autor tego dramatu, Stanisław Janke, jest dziennikarzem i pisarzem o bogatym dorobku twórczym. Urodził się w 1956 r. w Kościerzynie, a wychował w Lipuszu, od 1982 r. mieszka w Wejherowie. Zadebiutował jako poeta w 1977 r. w „Pomeranii”, od 1979r. związał się z tym czasopismem na wiele lat jako publicysta i reportażysta. Wydał pięć tomików poetyckich oraz dwa tomiki wierszy dla dzieci, jest autorem kilku powieści oraz utworów dramatycznych, pisze zarówno po kaszubsku jak i po polsku. Jest tłumaczem literatury kaszubskiej na polski i polskiej na kaszubski. Największym jego dziełem translatorskim jest przekład „Pan Tadeusz” na język kaszubski, nad którym pracował trzy lata.

 

Sztuka „Roczëzna” powstała na podstawie wnikliwej obserwacji zjawisk społecznych dokonujących się we współczesnym świecie. Akcja została wprawdzie umiejscowiona na Kaszubach, lecz ukazany w utworze problem ma wymowę uniwersalną. To, co zdarzyło się na urodzinach Witczëny, mogło stać  się wszędzie. Migracja młodego p kolenia do miast, a w jej wyniku osamotnienie rodziców, starych mieszkańców wsi, jest przykrą konsekwencją zmian cywilizacyjnych i obyczajowych nie tylko w naszym otoczeniu. Sztuka została napisana prawie 30 lat temu, lecz nie straciła na aktualności.

Reżyserem i odtwórczynią głównej roli była Janina Kosiedowska.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

kontakt Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Lipuszu

ul. Młyńska 12
83-424 Lipusz
Tel. (058) 687-45-77
e-mail:goksir@goksir.eu

Dyrektor:
Hubert Grzenia

Kalendarz imprez

Kalendarz imprez